Your Best Dental Experience Here

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Czym jest?  Co wchodzi w jej skład?

Leczenie zachowawcze ma na celu działanie profilaktyczne przeciwko próchnicy zębów oraz przeciwdziałanie ubytkom próchniczym, które już powstały.

Próchnicą zębów nazywamy proces, w którym dochodzi do demineralizacji i rozkładu twardych tkanek zęba. Jednak próchnica nie powstanie bez sprzyjających jej okoliczności. Aby zaczęły się zmiany próchnicze muszą zaistnieć cztery czynniki jednocześnie, są to:

  • bakterie próchnicowe,
  • węglowodany (cukry),
  • podatność zębów,
  • upływ czasu.

Żaden z wymienionych wyżej czynników nie jest w stanie samodzielnie wywołać zmian próchniczych.

Bakterie próchnicowe – uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej (nie oczyszczana prawidłowo prowadzi również do powstawania kamienia nazębnego), inicjują proces próchnicowy poprzez wytwarzanie kwasu (głównie mlekowego) będącego produktem metabolizmu cukrów.

Węglowodany proste (cukry) – są metabolitem wytwarzanym przez bakterie; węglowodany występujące naturalnie w produktach nie powodują znaczących zmian, znacznie bardziej do powstawania próchnicy przyczyniają się cukry przetworzone, rafinowane, sztucznie dodawane do żywności. Najbardziej próchnicotwórcze są: glukoza, sacharoza oraz fruktoza. Skrobia w bardzo niewielkim stopniu wpływa na rozwój próchnicy. Zamienniki takie jak aspartam nie powodują próchnicy zębów.

Podatność zębów – podatność zębów na zmiany próchnicze jest cechą bardzo indywidualną i jest różna u różnych osób, mają na to wpływ predyspozycje genetyczne oraz warunki w jakich człowiek żyje. Dostarczanie odpowiednich dawek wapnia i fluoru w czasie ciąży i w okresie wzrostu dziecka ma ogromny wpływ na zmniejszenie podatności na próchnicę w życiu dziecka.

Czas – próchnica jest wynikiem wystąpienia powyższych trzech czynników w odpowiednio długim czasie; nawet wysokie spożycie cukru przy zębach podatnych na zmiany próchnicowe nie musi się nimi skończyć, jeżeli zęby będą dokładnie i często oczyszczane z resztek pokarmowych.

Rozwój próchnicy może być także powodowany przez zaburzenia w wydzielaniu śliny. Działa ona bakteriobójczo oraz częściowo wypłukuje resztki pokarmowe.