Your Best Dental Experience Here

Mioterapia

Mioterapia

Czym jest?  Co wchodzi w jej skład?

Na sukces leczenia ortodontycznego składa się wiele czynników, które w większości przypadków nie są dla pacjenta uświadomione. Osobie dorosłej trudno przyjąć, że jej problemy ortodontyczne mogą w dużej mierze wynikać z nieprawidłowego sposobu połykania, żucia lub niewłaściwego toru oddechowego. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z obniżonego lub nadmiernie wzmożonego napięcia mięśni w obrębie aparatu artykulacyjnego a także mięśni całego ciała. Funkcjonowanie układu nerwowo – mięśniowego, pozycja ciała jaką przyjmujemy, nasze nawyki, parafunkcje, wpływają znacząco na niektóre wady zgryzu.

Poprawne oddychanie powinno odbywać się torem nosowym przy zamkniętych ustach, połykanie przy zwartych ustach, gdzie czubek języka oraz jego boki stykają się z górnymi zębami, przednimi i bocznymi oraz dziąsłami a szczęki są zaciśnięte. Duże znaczenie ma również prawidłowa realizacja poszczególnych głosek, z właściwym ułożeniem warg i języka.

To, co proponujemy w naszej klinice pacjentom, to szeroko rozumiana profilaktyka ortodontyczna polegająca m.in. na mioterapii, czyli ćwiczeniu mięśni mimicznych i mięśni narządu żucia. Ćwiczenia te są wykonywane przez pacjenta w sposób bierny i czynny. Za ich pomocą można wpłynąć na uregulowanie napięcia mięśni w obrębie aparatu artykulacyjnego. Dzięki regularnym ćwiczeniom mioterapeutycznym możemy zmienić złe nawyki na prawidłowe wykonywanie takich czynności fizjologicznych jak: oddychanie, żucie, połykanie, mowa. W niektórych przypadkach systematyczne gimnastykowanie odpowiednich mięśni może doprowadzić do samowyleczenia. Jednak pacjent musi pozostawać pod opieką ortodonty i mioterapeuty gdyż tylko specjalista może ocenić na wizytach kontrolnych postępy leczenia z użyciem mioterapii.

Reasumując, dla skutecznej terapii ortodontycznej, bardzo istotne jest prawidłowe funkcjonowanie mięśni mimicznych, narządu żucia oraz prawidłowe wykonywanie czynności fizjologicznych w obrębie aparatu oddechowo – artykulacyjnego. A co za tym idzie, jeśli oczywiście istnieje taka potrzeba, wskazana jest ścisła współpraca pomiędzy ortodontą, mioterapeutą i pacjentem.